هشت نکته تاریخی جالب در مورد خرما

خرما

 

خرما یک میوه با قدمت باستانی است که مطالعه در مورد سابقه تاریخی آن مطالب جالب و شگفت انگیزی را روشن می کند. در ادامه هشت مطلب تاریخی جالب در مورد خرما آورده شده است:

 

۱) جالب است بدانید که خرما قدیمی ترین میوه کشت شده در جهان محسوب می شود. فسیل های موجود نشان دهنده آن است که این میوه از حدود ۵۰ میلیون سال پیش وجود داشته است.

 

 

۲) محل دقیق پیدایش نخل خرما کاملاً مشخص نیست. با این حال، کارشناسان تصور می کنند که در ابتدا این میوه در مصر و بین النهرین کشت شده باشد و قدمت آن  به  ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

 

۳) خرما سهم عمده ای در غذاهای خاورمیانه و آفریقای شمالی داشته  و جنبه مهمی در بسیاری از فرهنگ ها و آیین های منطقه بر جای گذاشته است. هنگامی که شما یک خرما را می خورید، نه تنها به بدن خود مواد مغذی، ویتامین و بسیاری از فواید سلامتی می دهید بلکه شما یک تاریخ طولانی از اهمیت فرهنگی این میوه را دریافت می کنید.

 

 

 ۴) در مراکش از خرمای مجول به عنوان پادشاه خرما یاد می شد. دلیل این امر این بود که این نوع خرما فقط مختص خانواده سلطنتی مراکش و مهمانان آنها بود و از انواع گران قیمت خرما محسوب می شد.

خرما

۵) درکشور ایتالیا، به دلیل آب و هوای معتدل قادر به برداشت میوه خرما برای خوردن آن نبودند، بنابراین  بیشتر برای شکل ظاهری و به عنوان نماد پیروزی میوه خرما را استفاده می کردند.

 

 

 

۶) جالب است بدانید که در آیین های مقدس نیز خرما اهمیت دارد. در کتاب مقدس از درختان نخل به عنوان نمادهای سعادت و پیروزی یاد می شود. خرما بیش از ۵۰ بار در کتاب مقدس و ۲۰ بار در قرآن ذکر شده است. هم چنین از برگ درخت خرما در آیین مسیحی برای برگزاری جشن یکشنبه استفاده می شود. یهودیان نیز خرما را یکی از هفت میوه مقدس می دانند.

 

 

 

۷) در آیین مسیحیان، جشنی با نام “یکشنبه نخل” (Palm Sunday) وجود دارد که دریکشنبه قبل ازعید پاک برگزارمی­شود. این جشن به یاد ورود پیروزمندانه عیسی به اورشلیم است ورویدادی است که درهریک ازچهارانجیل شرعی ذکرشده است. در بسیاری از کلیساها در این جشن، شاخه های نخل را بین شرکت کنندگان توزیع می کنند.

 

۸) اساطیر یونان خرما را به ققنوس جاویدان ارتباط می دهند. درتاریخ باستان، بر اساس افسانه ای، ققنوس در بالای درخت خرما پرورش می­یابد. پس از  ۵۰۰ سال، پرنده ازشعله های خورشیدآتش میگیرد و ازخاکسترخود دوباره متولدمی­شود. برخی ازافسانه ها گفته اندکه درخت خرما می­میرد و همراه باپرنده دوباره زنده می­شود.